Práce s vloženými soubory

Nemohu otevřít soubor s fakturou či upomínkou ve formátu PDF 

Nemohu otevřít soubor s fakturou či upomínkou ve formátu TIF

Acrobat Reader sděluje hlášku: „Platnost certifikace dokumentu je NEZNÁMÁ. Autora se nepodařilo ověřit“Nemohu otevřít soubor s fakturou či upomínkou ve formátu PDF

Pro otevření souboru ve formátu PDF je potřeba mít nainstalován výchozí prohlížeč Adobe Acrobat Reader. Instalace prohlížeče můžete provést na stránkách Adobe Acrobat Reader.


Nemohu otevřít soubor s fakturou či upomínkou ve formátu TIF

Při prvním otevření faktury/upomínky se můžete setkat s tím, že dokumentu ve formátu TIF není přiřazen výchozí program pro prohlížení. Následující krátký popis vám pomůže s nastavením prohlížení dokumentů. Poté, co se otevře okno s dotazem, zda soubor otevřít nebo uložit, klikněte na tlačítko "Otevřít":


a poté zvolte volbu "ybrat program ze seznamu" a potvrďte kliknutím na tlačítko "OK".


Klikněte na program "Prohlížeč obrázků a faxů", bude nastaven jako výchozí program pro otevření dokumentů TIF. Zaškrtněte políčko "K otevření souborů tohoto typu vždy použít vybraný program" a klepněte na tlačítko "OK".

Pokud nyní otevřete dokument faktury/upomínky, bude automaticky otevřen v aplikaci "Prohlížeč obrázků a faxů". Ta je součástí operačního systému Microsoft Windows XP/Vista

Acrobat Reader sděluje hlášku: „Platnost certifikace dokumentu je NEZNÁMÁ. Autora se nepodařilo ověřit“.

V tomto případě se jedná o problematiku nastavení úložiště kořenového certifikátu 1.Certifikační autority (1.CA). Toto nastavení provedete v předvolbách Acrobat Readeru v příkazu "úpravy - předvolby" v levé části dialogového okna "Předvolby" vyberte kategorii "Zabezpečení", klepněte na tlačítko "Další předvolby" a na záložce "Integrace s Windows" nastavte požadované volby: 


Potvrďte "OK", ukončete Acrobat Reader a spusťte znovu.

Pokud problém přetrvává, pravděpodobně v úložišti certifikátů vašeho operačního systému chybí tzv. kořenový certifikát 1.Certifikační autority (1.CA).  Postup řešení je velmi jednoduchý, stačí přidat kořenové certifikáty I.CA do seznamu ověřujících serverů. Na stránkách I.CA jsou kořenové certifikáty uvedeny na http://ica.cz/Korenove-certifikaty.

Přidání kořenových certifikátů pro MS Windows a prohlížeč MS Internet Explorer

Uživatelé mohou použít jednoduchou aplikaci, která certifikáty nainstaluje. Aplikace je připravena na uvedené stránce a stačí ji rozbalit a spustit. Aplikace zkopíruje soubory s certifikáty a pro každý certifikát spustí "Průvodce importem certifikátu" (což je součást MS Windows). Průvodce v několika krocích vybídne k potvrzení volby a certifikát nainstaluje. Veškeré volby jsou automatické a pokud nemáte zvláštní požadavky, volby neměňte a vždy pokračujte tlačítkem "Další".

Přidání kořenových certifikátů pro ostatní operační systémy nebo jiné prohlížeče

Pokud nelze použít uvedené aplikace, je nutné certifikáty instalovat ručně. Na stránce s certifikáty vybereme "Kořenový certifikát certifikační autority pro vydávané komerční certifikáty SHA2" a v seznamu, který se zobrazí, stáhneme hned první (soubor označený DER). Po stažení se vrátíme na úvodní stránku s certifikáty a vybereme "Kořenový certifikát certifikační autority pro vydávané komerční certifikáty SHA1" a opět stáhneme soubor DER. Import obou certifikátů záleží na konkrétním prohlížeči, prakticky vždy najdete práci s certifikáty v nastavení. Např. v prohlížeči Firefox v části "Rozšířené - Šifrování". Google Chrome má stejné volby v části "Pod pokličkou - Spravovat certifikáty". V prohlížeči Opera zase pod "Pokročilé volby - Zabezpečení - Správce certifikátů". Zpravidla je potřeba vybrat záložku Certifikační autority, a poté tlačítkem "Import" nahrát příslušný certifikát, a potvrdit, že importovanému certifikátu důvěřujete. V případě problémů najdete veškeré potřebné informace v nápovědě konkrétního prohlížeče.